
Stekker uit Hét Tourspel van West-Brabant (HTVWB)
AlgemeenHOOGERHEIDE / OSSENDRECHT – Absoluut geen sprake van een megadeal in tourspelland. Ook geen persoonlijk faillissement. Gewoon de stekker eruit, niks meer en niets minder. Na bijna een halve eeuw gaat er een dikke punt achter Hét Tourspel van West-Brabant. Felix Levitan, ‘alter ego’ van John Kerstens kondigde onlangs aan dat hij stopt met de organisatie van een van de oudste spelen in haar soort. Voor de ruim 100 deelnemers was dit een schok en onverwacht. Mogelijk biedt het Primera Niels van Elzakker Tourspel alternatief!
Als jong ventje werd John Kerstens (60) gegrepen door het Tour-virus. Hij had tijdens De Tour altijd schoolvakantie en thuis in Wouw gingen ze toch nooit op vakantie. “Dus alle tijd om een Tourspelletje te organiseren. De eerste jaren speelden we met slechts vijf deelnemers. Naast mijn vader, broer, zwager, mijn beste vriend en ikzelf. Elke dag drie renners noemen, punten tellen en de heuse tourkenner kwam bovendrijven.
ODIO
De eerste decennia was dat prima zo en nam Hét Tourspel geen vlucht. Kort na de eeuwwisseling werd men echter enthousiaster en nam het deelnemersaantal toe. “Vooral nadat ik naar Ossendrecht was verhuisd en mijn zoon Sander bij ODIO ging voetballen bij ODIO ging het snel tot zelfs boven de honderd fanatieke tourliefhebbers. Overal vandaan maar wel met een connectie met mij of met andere deelnemers. Vooraf werd er keurig aan mij, of liever mijn alter ego Felix Levitan welke ik rond de millenniumwisseling had aangenomen, gevraagd of een bekende van hem mee mocht gaan doen. ‘Vreemden’ werden niet toegelaten”, lacht John Kerstens.
Hét Tourspel werd professioneler. Naast de strijd om het Algemeen Klassement (Gele Trui) werd ook de strijd om het Puntenklassement (Groene Trui) en Bergklassement (Bolletjes Trui) in het leven geroepen. En ook kwam er een prijs voor degene die per etappe de meeste punten vergaarde.
Tourjournaal
“Gelukkig deed Microsoft-Excel haar intrede, waardoor de klassementen binnen vijf minuten gefikst waren. Specifiek aan Hét Tourspel was dat Felix inmiddels elke dag een Tourjournaal schreef. Daarin werd dagelijks verslag gedaan wat er leefde in Hét Tourspelpeloton, wat de toestand van de wereld was, werd van de verreden etappe verslag gedaan, werden alle standen vermeld, werden de dagwinnaars in het zonnetje gezet en tot slot werd een voorbeschouwing gegeven over de etappe van morgen. Het kostte mij enorm veel tijd, maar ik had er plezier in en kreeg er veel energie van.”
Naast de geldprijzen vormden de spontaan geschonken prijzen een vaste waarde voor het spel. Als hoogtepunt noemt John Kerstens het jaar 2010, toen de Tour de France bijna door zijn achtertuin kwam gereden. “De 2e etappe op zondag 4 juli van Rotterdam naar Brussel ging via Zeeland en de Zuidwesthoek over de Putseweg richting België. Ik moest en zou, samen met m’n maten, die dag een mooi plekje op de route vinden en die vonden we. De woensdag voor de etappe ben ik zelfs het gras even gaan maaien zodat het een mooie plek was. Toen alles die zondagmorgen om 8.30 uur langs het parcours was geïnstalleerd: partytent opgezet, stoeltjes en tafels geïnstalleerd, koeltassen waren uitgepakt, auto’s in de bosjes geparkeerd en Felix zich had geïnstalleerd om met zijn laptop aan de slag te gaan voor HTVWB, kwam daar een verslaggever van Omroep Brabant die een interview afnam met de vraag ‘wat een mens in godsnaam brengt om zo vroeg al op pad te zijn voor De Tour…?”, lacht John Kerstens.
In 2013 verscheen er zelfs een heuse website www.hettourspelvanwestbrabant.nl, waar alle Tourjournaals vanaf die tijd nog staan opgeslagen. Door droevige privéomstandigheden ging het spel in 2017 en 2019 niet door, op de teller prijken na 1977 toch 45 mooie edities.
Vive Le Velo
Het vele werk wat John Kerstens onder de naam van Felix Levitan in HTVW stopte gaf hem een boost. Echter gingen ook de jaren tellen. “Vorig jaar na De Tour was ik blij dat ie achter de rug was, niet voor de Tour zelf, maar al het werk dat ik erin stopte. Het gevoel dat je meer dan 3 weken aan het werken bent van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat was niet fijn. In al die jaren nam ik het op de koop toe dat ik De Avondetappe, Vive le Velo en allerlei andere programma’s over De Tour niet kon volgen, alles om de Tourjournaals op tijd bij iedereen in zijn mailbox te kunnen droppen. Ik twijfelde en schoof het maar voor me uit of ik een volgende editie ging organiseren. Tijdens de Giro werd ‘Felix’ onrustig en heeft hij de beslissing genomen om niet meer voor nieuwe te gaan.”.
Met het wegvallen van Hét Tourspel van West-Brabant verdwijnt een traditie. “Veel deelnemers hoeven niet in een zwart gat te vallen, want er zijn in de regio voldoende spellen om deel te kunnen nemen. Denk aan het Primera Niels van Elzakker Tourspel of het Wielrennen van den Berg Tourspel van Huijbergen. Zal eens een mooie selectie maken en dit keer vanuit mijn luie stoel de Tour gaan volgen. De Tour, die wacht op niemand’ riep Mart Smeets ooit. Ook niet op Hét Tourspel van West-Brabant van directeur-Sportif Felix Levitan”, proost John Kerstens.














