
Goeje vurneemes en tweetaolege plaotsnaombörde
AlgemeenMonda van Diesen stuurt via haar telefoon het volgende door:
Beste Jan, Bedankt voor je goede wensen. Ik wens ook iedereen een heel gelukkig Nieuwjaar en vooral in een goede gezondheid.
En dan de goede voornemens.
Jeel veul meesee emme goeje vurneemes aon het begien van’t nuwe jaor. Mar of t’er ok iet van terecht komt? Iek zelluf zén d’er ok zo jeene! Baai de start van ‘t nuuwe jaor denk iek: da gon iek van ‘t jaor ies aanders doen of daor zal iek nou eindelijk ies aon begienne. En aon het eind van ‘t jaor ies t’er nog nieks veraanderd of em iek nog steeds gèn tijd g’ad om errugus aon te begienne. Altai zèn d’er wèr belamgrijkere zaoke die vur gaon. En de tijd tiekt mar dur. Iek zèn nie pessimistisch wur, mar wel realiesties, zoveul tijd em iek nie mjeer. ”Dus Monda”, zeg iek tege m’n eige: “doe d’oeuw uiterste best om oeuw goeje vurneemes waor te maoke”.
Iek hoop da’k er volgend jaor nog mag zijn en tevreje teug kan kijke oep 2026.
Ook Peter Borremans laat natuurlijk weer uitgebreid zijn licht schijnen op het onderwerp Goeje vurneemes:
“D’n Lösterbörg et in d’n Zuidwestkraant en d’n Alsterse Kraant aacht beste wense gezet. En nou vraogt ij aon oos, of wij ooze goeje vurneemes van ‘t kommede jaor wille opsture.
Iek ben aachtenzesteg jaor oud, dus iek oop dees jaor neegenenzesteg te worre. Mun broer wil mèèn vèèfentachteg laote worre.
Iek oop nog laank op mun eige te wone (zelfstaneg).
Iek oop nog laank nor Titurel en d’n kerk te gaon.
Iek oop nog laank te kunne bewege, zoeals oefeninge doen bij d’n Adrie, waandele, fietse, jogge.
Iek oop nor meese te gaon di me verzorge.
Iek oop da d’n Lösterbörg nog laank meej z’n dialektrebriek durgaot, mar jao, ij wor ok ouwer.
Iek oop in d’n leste jaore van m’n leeve, d’r nog iet van te maoke.”
Peter geeft ons ook nog de volgende wijsheden mee:
De slak hei net zo gauw Neijaor as den haas.
Ge zijt net zo rap aan Pasen as ik.
Met andere woorden: het heeft geen zin om je voortdurend te haasten. Hetzelfde geldt voor veel te hard rijden met de auto, want je leeft er geen seconde langer door (misschien wel korter).
Tweetaolege plaotsnaombörde
Vorige week stelde ik u op de hoogte van mijn wens, dat de gemeente Woensdrecht tweetalige plaatsnaamborden krijgt. De dialectnaam van een dorp maakt immers deel uit van de eigen identiteit van het dorp. Het gemeentebestuur kan hier moeilijk bezwaar tegen hebben. In de Erfgoedvisie, die door de hele gemeenteraad unaniem en enthousiast is aangenomen, staat immers duidelijk vermeld dat de Woensdrechtse dialecten moeten worden behouden, beschermd, gekoesterd en doorgegeven.
Via de Online gemeenschap Brabanders en hun taal heb ik onderstaande voorbeeldbrief ontvangen. Ik heb hem een beetje aangepast naar de situatie in Woensdrecht. U kunt deze brief kopiëren, aanpassen (plaatsnaam en datum erboven en uw naam- en adresgegevens eronder) en per e-mail opsturen naar: griffie@woensdrecht.nl
Als u het met me eens bent en ook voorstander bent van tweetalige plaatsnaamborden, wilt u zeker deze brief naar de gemeente sturen:
Plaatsnaam en datum)
Geachte leden van de gemeenteraad,
Met deze brief wil ik u graag vragen om het gesprek te voeren over de mogelijkheid tot het plaatsen van tweetalige plaatsnaamborden in onze gemeente.
Ik vind het namelijk belangrijk dat er in onze gemeente tweetalige plaatsnaamborden komen, omdat het dialect in onze kernen nog veel gesproken wordt en omdat ik vind dat onze dialecten een plek moeten krijgen in de openbare ruimte. Bovendien geeft u zelf in uw Erfgoedvisie duidelijk aan dat de Woensdrechtse dialecten behouden, beschermd, gekoesterd en doorgegeven moeten worden.
In heel Nederland zijn er al 45 gemeenten waar één of meerdere dorpen een tweetalig plaatsnaambord hebben. Dat is 13 % van alle gemeenten in Nederland. Onze gemeente kan daar mooi bij aansluiten. Ik wijs u ook graag op het initiatief van journalistiek platform Woeste Grond, dat onlangs op een ludieke manier aandacht heeft gevraagd voor dit onderwerp.
Ik hoop dat u hierover het gesprek wilt voeren, of op zijn minst bij de inwoners van onze gemeente wilt peilen of zij voor dit idee openstaan. Ik ontvang graag een reactie van u.
Met vriendelijke groet,
(naam en adresgegevens).
Alvast hartelijk bedankt en tot volgende week!













