Boek Peter Clarijs
Boek Peter Clarijs Foto: Suzy Roks - Ketelaars All rights reserved

‘Een lange weg terug naar huis’

Algemeen

OSSENDRECHT – Wat begon met de nieuwsgierigheid van een klein jongetje dat op zondagmiddag door een oude blikken koektrommel vol foto’s bladerde, is uitgegroeid tot een bijzonder historisch document. Na jarenlang speurwerk, honderden uren onderzoek en talloze bezoeken aan archieven heeft Peter Clarijs een indrukwekkend boek geschreven over het leven van zijn opa Piet Clarijs, met als hoofdmoot diens bijzondere ervaringen tijdens de Tweede Wereldoorlog.

De fascinatie voor zijn opa ontstond al op jonge leeftijd. Iedere zondag mocht Peter bij zijn opa en oma blijven eten. Terwijl zijn opa en vader zich bezighielden met hun gezamenlijke passie voor de duivensport, zocht Peter zijn eigen avontuur. Uit de kast kwam steevast een oude blikken koektrommel tevoorschijn. Geen koekjes, maar tientallen foto’s en ansichtkaarten uit de oorlogsjaren lagen erin opgeborgen. Foto’s van olifanten, exotische gebouwen en verre landen maakten grote indruk op de jonge Peter. Zijn opa vertelde wel waar de foto’s waren gemaakt, maar over wat hij allemaal had meegemaakt tijdens de oorlog bleef hij opvallend zwijgzaam. Juist dat maakte Peter alleen maar nieuwsgieriger. Die nieuwsgierigheid verdween nooit. Integendeel. Jaren later bleef één gedachte telkens terugkomen: hier moet ooit een boek van komen. Niet alleen voor zichzelf, maar vooral om ervoor te zorgen dat de verhalen, foto’s en herinneringen van zijn opa niet verloren zouden gaan voor volgende generaties.

Jarenlang speuren naar het verleden

In 2019 besloot Peter zijn droom serieus aan te pakken. Wat volgde was een intensieve zoektocht die uiteindelijk jaren in beslag zou nemen. Avonden en nachten bracht hij achter de computer door, op zoek naar documenten, dagboeken en archiefstukken. Regelmatig wachtte hij weken op antwoorden van instanties om vervolgens weer nieuwe aanknopingspunten te vinden.Ook bezocht hij meerdere keren het Nationaal Archief en het Nederlands Instituut voor Militaire Historie in Den Haag. Daar dook hij diep in de militaire archieven van zijn opa. Tijdens de coronaperiode waren fysieke bezoeken tijdelijk niet mogelijk, maar juist toen bleek het digitaal opvragen van archiefstukken een uitkomst. Die periode gebruikte Peter om het onderzoek verder uit te diepen en het boek steeds completer te maken.Het onderzoek leverde bijzondere ontdekkingen op. Zo vond Peter onder meer de dienstplichtkaart van zijn opa, militaire persoonskaarten en zelfs dagboeken van Engelandvaarders die samen met Piet Clarijs de gevaarlijke oversteek maakten. In deze persoonlijke verslagen werd zijn opa met naam genoemd, waardoor steeds meer puzzelstukjes op hun plaats vielen.

Een levensverhaal in plaats van alleen een oorlogsverhaal

Hoewel de Tweede Wereldoorlog de rode draad vormt, besloot Peter het verhaal breder te vertellen. Het boek beschrijft niet alleen de oorlogsjaren, maar volgt het volledige leven van zijn opa: vanaf zijn geboorte tot aan zijn overlijden. Centraal staat de indrukwekkende periode waarin Piet Clarijs in april 1939 werd opgeroepen voor de mobilisatie. Pas in juni 1945 keerde hij terug naar Ossendrecht. Niet voor niets kreeg het boek de toepasselijke titel ‘Een lange weg terug naar huis’. Die titel verwijst naar de indrukwekkende reis die Piet Clarijs tijdens de oorlog moest afleggen: zes jaar van huis en ruim 48.750 kilometer onderweg voordat hij veilig kon terugkeren naar Ossendrecht.

Een boek voor de familie én voor iedereen die geïnteresseerd is

Aanvankelijk schreef Peter het boek vooral voor zichzelf en zijn familie. Hij wilde eindelijk antwoord geven op de vragen die hem als kind al bezighielden en de geschiedenis van zijn opa vastleggen voordat deze verloren zou gaan. Uiteindelijk groeide het project echter uit tot een compleet boekwerk van maar liefst 291 pagina’s. 

Een bijzonder en emotioneel moment was de overhandiging van het allereerste exemplaar. Dat schonk Peter aan zijn oom Willy, de broer van zijn vader en zoon van Piet Clarijs. Een passend eerbetoon aan de familie, waarmee het levensverhaal van zijn opa als eerste terugkeerde naar degene die hem van dichtbij heeft gekend.

Met zijn jarenlange onderzoek heeft Peter Clarijs niet alleen een eerbetoon aan zijn opa geschreven, maar ook een waardevolle bijdrage geleverd aan het levend houden van de lokale oorlogsgeschiedenis. Dankzij zijn doorzettingsvermogen blijven de foto’s uit de oude koektrommel, de verhalen achter de beelden en de herinneringen aan een indrukwekkend levensverhaal bewaard voor de toekomst.

Het boek ‘Een lange weg terug naar huis’ telt 291 pagina’s en is verkrijgbaar voor € 20,-. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Peter Clarijs via het e-mailadres:
pclarijs61@gmail.com

Boek Peter Clarijs
Boek Peter Clarijs
Boek Peter Clarijs
Boek Peter Clarijs
Peter Clarijs (links) overhandigt het eerste exemplaar van het boek over zijn opa aan ome Willy Clarijs (rechts).
Boek Peter Clarijs
Peter Clarijs achter de laptop met de vele foto’s waar het speurwerk mee begon.
Boek Peter Clarijs
De medailles van Piet Clarijs
De medailles van Piet Clarijs.
De medailles van Piet Clarijs.