Katinka Coolen bij enkele van haar werken.
Katinka Coolen bij enkele van haar werken. Foto: Ankie Stuijts

Kleur aan emotie

Algemeen

HOOGERHEIDE – Een kleurrijke schedel naast de woorden ‘Birth is the beginning of death’. Een schilderij van paus Johannes Paulus II met daarnaast de hoopvolle boodschap ‘Let hope brighten your day’. Wie het werk van Katinka Coolen bekijkt, ontdekt al snel dat er meer te zien is dan verf alleen. Haar schilderijen en handlettering moeten iets oproepen: een gevoel, een gedachte, herkenning. Wat dat precies is, bepaalt de kijker zelf.

Katinka woont inmiddels zes jaar in Hoogerheide en is al sinds haar jeugd creatief bezig. Haar opa speelde daarin een belangrijke rol. Hij liet haar zien dat je niet altijd binnen de lijntjes hoeft te kleuren en dat juist eigenheid iets waardevols is. Die gedachte is haar altijd bijgebleven.

Ze volgde een deel van de opleiding Creatieve Therapie en verschillende cursussen, maar ontwikkelde vooral haar eigen manier van werken. Met acrylverf en in het bijzonder oliepastel zoekt ze naar kleur, beweging en emotie. Een docent merkte ooit op: “Hoe jij met oliepastel werkt, dat hebben we nog niemand zien doen.” Juist het zoeken naar een eigen vorm kenmerkt haar werk.

Schilderen is voor Katinka aandacht geven en even alles om zich heen laten verdwijnen. Maar ze schildert niet alleen voor zichzelf. “Ik wil mezelf uitdrukken, maar ik hoop vooral dat het ook iets doet met de mensen die ernaar kijken. Ik vind het mooi wanneer iemand een eigen emotie in mijn werk herkent. Die hoeft helemaal niet dezelfde te zijn als die van mij.”

Schedels keren regelmatig terug in haar schilderijen en dat is een bewuste keuze. “Ik wilde iets schilderen dat bij iedereen een emotie oproept. Bij een schedel hééft eigenlijk iedereen wel een gevoel.” Vaak is die eerste associatie donker: dood, verdriet of verlies. Precies daar wil Katinka mee spelen. “De dood wordt al snel gezien als iets naars of zwaars. Ik wil juist laten zien dat dat niet per se zo hoeft te zijn.” Daarom schildert ze haar schedels in opvallende, uitbundige kleuren. Verdriet, schoonheid, berusting of juist troost: wat de kijker ervaart, laat ze bewust open.

Ook met handlettering uit Katinka haar creativiteit. Een tekst kan zomaar ontstaan en later ineens wonderwel bij een schilderij passen. In haar huidige expositie brengt ze die twee werelden bij elkaar: schilderijen en woorden die elkaar soms onverwacht versterken.

De expositie van Katinka Coolen is tot begin oktober te bekijken in de bovengalerij van het gemeentehuis in Hoogerheide, Huijbergseweg 3.

Haar werken zijn te bekijken  tijdens de reguliere openingstijden.

Als bloemist bij Bei Hanneke voorziet Katinka regelmatig het stoepbord en de etalages van creatieve teksten middels handlettering. Ook in haar bloemstukken en boeketten speelt ze met kleur, vorm en compositie. Of het nu verf, letters of bloemen zijn: ze probeert er altijd iets eigens van te maken.

Daarnaast is ze secretaris van Stichting Uit de Kunst Woensdrecht. Het contact met andere kunstenaars vindt ze belangrijk. “Ik vind het fijn om met andere kunstenaars over werk te praten. Niet alleen horen dat iets mooi is, maar juist ook bespreken wat anders zou kunnen.” Ze blijft dan ook graag op zoek naar kunstenaars om mee te sparren en van elkaar te leren.

Ideeën voor de toekomst heeft ze genoeg. Zo zou ze haar creativiteit graag vaker inzetten rondom afscheid en rouw. Helemaal nieuw is dat niet. Katinka ontwierp zelf de rouwkaarten van haar overleden moeder, zusje en vader en beschilderde ook de kisten van haar moeder en vader. Ervaringen die haar hebben laten zien hoe mooi en dankbaar het kan zijn om op zo’n persoonlijk moment iets voor iemand te creëren. Dat zou ze ook graag voor anderen willen doen. Misschien juist omdat daar alles samenkomt wat haar werk kenmerkt: beeld, tekst, kleur én emotie.

Wie voor haar kunstwerken staat, hoeft vooral niet te zoeken naar wat Katinka ermee bedoelde. Kijk, voel en laat het werk zijn eigen verhaal vertellen. Misschien is de emotie die je erin vindt wel helemaal van jezelf.

Meer werk zien? Volg haar op Instagram via @Kaat2508.

Katinka Coolen
Katinka Coolen
Katinka Coolen