Heemhuis Hof van Ram
Heemhuis Hof van Ram Foto: Bep Tielemans

Halchterth eerst rond de tafel met gemeente

Algemeen

HALSTEREN - Het bestuur van Heemkundekring Halchterth gaat met gemeente Bergen op Zoom de gewijzigde situatie rond Heemhuis Hof van Ram bespreken. Het heemhuis aan De Beeklaan 29a in Halsteren is namelijk van de verkooplijst gehaald van te verkopen panden/objecten door de gemeente. 

Heemkundekring Halchterth is van deze beslissing door de gemeente op de hoogte gebracht evenals de politieke fracties in de gemeenteraad. In de brief aan de raad stellen b en w als volgt:  

Op 3 februari 2022 is de motie ‘Eigendomsoverdracht Heemhuis Hof van Ram aan heemkundekring Halchterth’ aangenomen door de gemeenteraad. In de motie is opgenomen om te onderzoeken of Hof van Ram, gelegen aan De Beeklaan 29 te Halsteren, aan de heemkundekring kan worden overgedragen. De voorwaarden hiervoor zijn verkoop middels een één op één transactie en tegen een symbolisch bedrag waarbij de zogeheten ‘ereschuld’ moest worden verrekend. Indien dit niet mogelijk is, dient het heemhuis van de verkooplijst te worden gehaald. Conform het PvA, het vastgoedbeleid, het gelijkheidsbeginsel, Wet Markt & Overheid, dient de gemeente middels een openbaar transparant proces vastgoed te verkopen, er zijn conform het Didam-arrest (arrest gewezen door de Hoge Raad in november 2021), geen directe één op één transacties toegestaan. Hierop is een uitzondering mogelijk indien aannemelijk te maken is dat er geen andere geïnteresseerden zijn. Dit is echter in dit geval niet aannemelijk, in het verleden zijn er al diverse andere geïnteresseerden geweest. De verkoop dient openbaar en transparant te worden uitgevoerd, waarbij ook andere geïnteresseerden de kans moeten krijgen om het pand aan De Beeklaan te kunnen kopen. Aangezien door bovenstaande geen uitvoering kan worden gegeven aan de motie, betekent dit dat het Heemhuis Hof van Ram van de verkooplijst wordt gehaald.”

Huurovereenkomst

Aangezien er een gebruiksovereenkomst ‘om niet’ is afgesproken, wordt de gebruiksovereenkomst ontbonden en een huurovereenkomst afgesloten met de heemkundekring. Hierbij dient er een marktconforme huur in rekening te worden gebracht conform het vastgoedbeleid en te worden bepaald wat de subsidiemogelijkheden voor de heemkundekring zijn. Tevens dient er een heldere lijst van bouwkundige en technische zaken te worden opgesteld om te bepalen welk onderhoud voor eigenaar en voor huurder is.

Gesprek

De reactie namens het bestuur van Vereniging Heemkundekring Halchterth op bovenstaande is als volgt:
“Ook Halchterth heeft een bericht van de Gemeente gekregen, alsmede een kopie van de brief aan de Gemeenteraad. In onze mail stond een uitnodiging om een gesprek aan te gaan met de Gemeente. In de laatste bestuursvergadering is afgesproken eerst het gesprek aan te gaan met de Gemeente en ons vervolgens te verdiepen in de nieuw ontstane situatie en de daarbij behorende mogelijkheden. Uitgangspunt daarbij is de titel en het dictum (formulering) van de motie van 3 februari met de wens van de gemeenteraad. Eerder dan dit gesprek kunnen wij geen oordeel geven op de consequenties die deze beslissing van het College heeft voor Halchterth”, aldus bestuurslid Wout Huijgens.