Simon Nieuwkoop, informateur in gemeente Woensdrecht.
Simon Nieuwkoop, informateur in gemeente Woensdrecht. Foto: Suzy Roks

Perspectief in voortgang ABZ, CDA en D66

Algemeen

GEMEENTE WOENSDRECHT – De formatie in Woensdrecht gaat een nieuwe fase in. Informateur Simon Nieuwkoop maakte afgelopen week bekend dat de verkennende gesprekken zijn afgerond en dat wordt gestart met fase 3: de inhoudelijke verdieping. Die fase begint deze week.

De toelichting van de informateur was kort maar duidelijk. Na gesprekken met alle zes partijen is naar voren gekomen dat een voortzetting van de samenwerking tussen Algemeen Belang Zuidwesthoek (ABZ), CDA en D66 als eerste verder wordt onderzocht.

“We gaan nu beginnen aan de volgende fase, waarin we de samenwerking verder gaan verkennen en verdiepen”, aldus Nieuwkoop.

Voldoende perspectief

Volgens de informateur biedt deze combinatie voldoende perspectief op een stabiel en werkbaar college. Hoewel ABZ bij de verkiezingen twee zetels verloor, blijft de partij met zes zetels de grootste van de gemeente. Samen met het CDA (4 zetels) en D66 (2 zetels) komt de mogelijke coalitie uit op een meerderheid van 12 van de 19 zetels.

De afgelopen bestuursperiode werkten deze drie partijen ook al samen. Die samenwerking wordt door betrokkenen als positief ervaren en speelt mee in de keuze om deze coalitievariant als eerste verder te onderzoeken.

AKT voorlopig buitenspel

Opvallend is dat Alle Kernen Troef (AKT), ondanks winst bij de verkiezingen, voorlopig niet aan tafel zit. Ook VVD en GroenLinks-PvdA maken vooralsnog geen deel uit van de eerste verkenning. Deze partijen bevinden zich momenteel in de wachtkamer.

Stabiliteit voorop

In de komende fase staat centraal of de partijen elkaar ook inhoudelijk kunnen vinden voor de komende bestuursperiode. Stabiliteit en samenwerking zijn daarbij sleutelwoorden.

“Je moet er vier jaar mee vooruit”, stelt Nieuwkoop. “Er kan veel op een gemeente afkomen, van maatschappelijke ontwikkelingen tot internationale spanningen. Dan is het belangrijk dat een college eensgezind kan opereren.”

Vervolg na Pasen

De verwachting is dat er in de week na Pasen meer duidelijkheid komt over de uitkomst van deze fase. Mochten de partijen er samen niet uitkomen, dan worden andere coalitievarianten alsnog in beeld gebracht.

Informateur gemeente Woensdrecht.